رویدادها
با عنایت به اثرات قابل توجه فناوری های دیجیتال در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هر کشور درعصر حاضر، «زیست بوم ابر زندگی» با هدف شناسایی ظرفیت های جوانان و ایده های نوین آنان در زمینه کسب و کارهای دیجیتال و کمک به تجاری سازی این ایده ها، اقدام به برگزاری رویدادهای کارآفرینانه نموده است.

روند برگزاری رویدادها

یکی از اصلی ترین برنامه های زیست بوم ابر زندگی، برگزاری رویدادهای کارآفرینانه است. این رویدادها هر دو هفته یک بار در یکی از استان های کشور با محوریت های موضوعی تخصصی برگزار می گردد. هدف از برگزاری آن در درجه اول فرهنگسازی در باب کارآفرینی و در گام بعدی جذب ایده های حوزه دیجیتال است. مراحل جذب از این طریق بدین صورت خواهد بود که ابتدا افراد به صورت فردی و یا گروهی در سامانه مربوط به رویداد ثبت نام می کنند. پس از ثبت نام تیم ها وارد مرحله پیش رویدادی می شوند. در این مرحله دوره های آموزشی کوتاه مدتی در رابطه با مبانی کارآفرینی، ایده یابی و تشخیص فرصت های کارآفرینانه، مدل کسب و کار و تیم سازی را می گذرانند و با نحوه برگزاری رویداد آشنا می شوند. این دوره های آموزشی می تواند به صورت حضوری و یا مجازی برگزار شود. علاوه بر این کسانی که به صورت فردی در رویداد ثبت نام کرده اند تا زمان برگزاری رویداد فرصت دارند تا تیم خود را تشکیل دهند. قدم بعدی حضور در برنامه اصلی رویداد است که تیم ها فرصت دارند تا تحت راهنمایی و هدایت مربیان ایده های خود را اصلاح و تکمیل نمایند. در مرحله بعد طرح ها مورد ارزیابی قرار می گیرد و برترین آن ها انتخاب می شود. به مالکین طرح های برگزیده در مراسم اختتامیه جوایزی اعطا خواهد شد، ضمن این که هر تیم می تواند وارد مرحله شتابدهی در زیست بوم شود. در این میان کسانی که طرح آن ها به عنوان طرح برگزیده انتخاب نشده است می توانند در دوره آموزش پایه ثبت نام کنند، آموزش ببینند و طرح خود را اصلاح کرده و یا تغییر دهند تا بار دیگر برای ورود به مرحله شتابدهی ارزیابی شوند. جذب تیم های استارتاپی از این طریق هر 4 ماه یک بار خواهد بود. حاصل برگزاری این رویدادها شناسایی ایده هایی ناب در حوزه کسب و کار دیجیتال می باشد. ضمن این که برگزیدگان آن ها نیز جذب مراکز حمایت از کسب و کار شده اند تا بتوانند ایده های خود را مورد بهره برداری قرار دهند و کسب و کار نوپایی را ایجاد کنند.

اولین رویداد در مرداد ماه سال 1395 با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری دانشگاه صنعتی شریف در سه محور موضوعی کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان، سبک زندگی و فرهنگ و جامعه و با حضور 33 تیم برگزار شد. با توجه به استقبال گسترده ای که از این رخداد صورت گرفت و با بهره گیری از تجربیات حاصل از آن، رویدادهای دیگری نیز به شرح زیر برگزار گردید: